Про програму

Євратом

Дослідницька та навчальна програма Євратом (2021-2025) є додатковою програмою фінансування "Горизонт Європа", яка охоплює ядерні дослідження та інновації. Бюджет становить 1,38 мільярда євро на реалізацію нової програми на період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2025 року.

euratom

Детальна інформація

Об'єднаний дослідницький центр (JRC)

Об'єднаний дослідницький центр (JRC) - служба науки та знань Європейської комісії, що надає наукові дані протягом усього політичного циклу.

Термоядерний синтез

Дослідження термоядерного синтезу в освіті та навчанні будуть зосереджені на реалізації Європейської дослідницької дорожньої карти для реалізації термоядерної енергії, яка представляє довгострокову альтернативу для великомасштабного виробництва електроенергії з …

Ядерний поділ

Дослідження з ядерного поділу будуть зосереджені на безпеці, поводженні з відпрацьованим паливом і радіоактивними відходами, виведенні з експлуатації, радіаційному захисті, освіті та навчанні.

Напрямок: Об'єднаний дослідницький центр (JRC)

НКП Об'єднаний дослідницький центр

Національний контактний пункт Програми з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (2021-2025), комплементарній до Програми «Горизонт Європа» (Програма «Євратом»), який забезпечує інформаційно-методичний супровід відповідного тематичного напряму …

Напрямок: Термоядерний синтез

НКП Термоядерний синтез

Національний контактний пункт Програми з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (2021-2025), комплементарній до Програми «Горизонт Європа» (Програма «Євратом»), який забезпечує інформаційно-методичний супровід відповідного тематичного напряму …

Напрямок: Ядерний поділ

НКП Розщеплення (поділ)

Національний контактний пункт Програми з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (2021-2025), комплементарній до Програми «Горизонт Європа» (Програма «Євратом»), який забезпечує інформаційно-методичний супровід відповідного тематичного напряму …

Рамкова програма з досліджень та інновацій "Горизонт Європа" доповнюється Програмою з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом) на 2021-2025 роки. Програма досліджень та навчання Євратома використовує переважно ті ж інструменти та правила участі, що й Рамкова програма "Горизонт Європа".

Основна увага зосереджена на термоядерному синтезі, ядерній безпеці, радіаційному захисті, поводженні з радіоактивними відходами та виведенні їх з експлуатації.

Програма Євратом доповнює досягнення цілей Рамкової програми "Горизонт Європа", у тому числі в контексті енергетичного переходу, а також сприяє реалізації Європейської дорожньої карти термоядерного синтезу.

Бюджет даної програми становить 1,4 мільярди євро на період 2021-2025 років.

Програма Євратом передбачає прямі та непрямі дії.

Прямі дії – це діяльність, яку здійснюють Комісії Об'єднаного дослідницького центру (у рамках окремої робочої програми).

Непрямі дії – це дослідницька діяльність, яка здійснюється багатопартнерськими консорціумами.

Непрямі дії Програми Євратом зосереджені на 2 напрямках:

  • дослідження та розробка ядерного синтезу;
  • ядерний поділ, безпека та захист від радіації.

У новій програмі підвищений акцент робиться на неенергетичному застосуванні ядерних технологій. У цьому відношенні сфера медицини є найвидатнішою, і Євратом підтримує Європейський план боротьби з раком (напрям іонізуючого випромінювання, що використовується для діагностики та терапії). Існує також великий потенціал у застосуванні ядерної науки в таких галузях, як сільське господарство, навколишнє середовище та космос.

Нова програма містить п'ять основних новинок:

Термоядерний синтез, ядерна безпека, поводження з радіоактивними відходами та виведення з експлуатації, а також радіаційний захист залишаються у центрі досліджень Євратома.

Нова програма має п'ять нових функцій:

  1. Спрощення. Упорядковано структуру конкретних завдань та зменшено кількість завдань.
  2. Освіта та навчання. Ця діяльність була посилена для підтримки та подальшого розвитку ядерних знань та досвіду у Європі. Дослідники-ядерники матимуть право на здобуття постдокторських стипендій Марії Склодовської-Кюрі для підвищення мобільності вчених-ядерників.
  3. Взаємодія з Рамковою програмою "Горизонт Європа". Створено більш чітку правову базу для синергії з "Горизонт Європа".
  4. Синергія між діями. Що стосується синергії між непрямими діями та прямими діями, Об'єднаний дослідницький центр Комісії доповнюватиме діяльність консорціумів, які отримують гранти Євратома, у сферах, де він має необхідні компетенції, досвід та спеціальну інфраструктуру. Спільний дослідницький центр не отримуватиме фінансування від непрямих заходів. Тісніша координація та спільна розробка робочих програм дозволить дослідникам-ядерникам отримати кращий доступ до досвіду Спільного дослідницького центру та його дослідницької інфраструктури. При необхідності він доповнюватиме діяльність консорціумів, які одержують гранти Євратома.
  5. Зосередження на питаннях здоров'я. Нова робоча програма Євратома спрямована на дослідження в галузі міжгалузевого застосування добрив та неенергетичних застосувань. Показовим прикладом є використання іонізуючого випромінювання для підтримки безпечних та оптимізованих медичних процедур, що є внеском у Європейський план дій щодо боротьби з раком. Це буде реалізовано за допомогою нової партнерської ініціативи та теми у програмі роботи Євратома на 2021–2022 роки.

Бюджет Програми Євратом становить 1,38 мільярда євро на реалізацію нової програми на період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2025 року.

Розподіл бюджету такий:

  • 583 мільйони євро на непрямі дії в дослідженнях і розробці термоядерного синтезу;
  • 266 мільйонів євро на непрямі дії у сфері ядерного розщеплення, безпеки та захисту від радіації;
  • 532 мільйони євро для прямих дій, здійснених Спільним дослідницьким центром.

Відповідно до Договору про Євратом, програма триватиме 5 років, з 2021 по 2025 рік, з подальшим продовженням у 2025 році на 2 роки, щоб узгодити її з довгостроковим бюджетом ЄС на 2021-2027 роки.

Бюджет на 2021-2027 роки 1,981 мільярда євро.

Значна частина Програми Євратом буде реалізована через три європейські партнерства:

Робоча програма Євратома (2021-2022) опублікована на сайті Європейської Комісії:

Дослідницька та навчальна програма Євроатома Робоча програма 2021-2022, Робоча програма 2021-2025 для співфінансованих Європейських партнерств

Робоча програма Євратома (2023-2025) є другою робочою програмою в рамках Програми досліджень і навчання Євратому на 2021-2025 роки, яка підтримує ядерні та термоядерні дослідження.

Робоча програма Євратома (2026-2027) є третьою робочою програмою Євратома в рамках Програми Horizon Europe на 2021-2027 роки, яка підтримує ядерні та термоядерні дослідження.

Програма з досліджень та навчання Євратом реалізується в часі за принципом 5 років + 2 роки, таким чином співпадаючи із 7-річним циклом рамкової програми європейської комісії з досліджень та інновацій. За такий цикл, Програма Євратом реалізується у декількох окремих Робочих Програмах (3÷4 Робочих Програм), тому й публікація конкурсів має свою циклічність та пов’язана у часі з конкретною робочою програмою Євратом.

Можливості фінансування викладені в робочих програмах, які охоплюють доступну підтримку.

Робоча програма Євратома (2021-2022) має 19 конкурсів на проєктні пропозиції від європейських консорціумів.

Очікується, що перші конкурси робочої програми Євратома 2023-2025 будуть опубліковані в 2023 році.

Очікується, що перші конкурси робочої групи Євратома 2026-2027 будуть опубліковані в 2026 році.

Уся інформація про фінансування та подробиці про те, як подати заявку, знаходяться на порталі фінансування та тендерів.

Матеріал формується.

Не знайшли потрібної відповіді?
Поставте запитання