ВІДБУЛОСЬ ПЕРШЕ ЗАСІДАННЯ СПІЛЬНОГО КОМІТЕТУ ЄС-УКРАЇНА З ПИТАНЬ НАУКИ ТА ІННОВАЦІЙ

21/11/2022
news_meeting_EU-Ukraine_Joint_Committee

18 листопада 2022 року в місті Брюссель відбулось Перше засідання Спільного комітету ЄС-Україна з питань науки та інновацій. Такі засідання відбуватимуться щорічно відповідно до Угоди між Україною, з одного боку, і Європейським Союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії, з іншого боку, щодо участі України у Рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» та Програмі з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (2021 – 2025), комплементарній до Рамкової програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа».

Співголовами засідання виступили Сігне Ратсо, в.о. генерального директора директорату з досліджень та інновацій Європейської комісії та Андрій Вітренко, перший заступник Міністра освіти і науки України.

«Війна РФ, яка триває проти України, продемонструвала силу та спроможність науково-дослідної екосистеми нашої країни. Наперекір тому, що наша дослідницька інфраструктура постраждала, ми впроваджуємо інноваційні та технологічні рішення, які дозволяють Україні пережити жорстокі атаки на критичну інфраструктуру, енергетичний сектор і природне середовище. Українські науковці та інноватори активно беруть участь у європейських ініціативах підтримки науки та інновацій, сьогодні вже реалізується понад 30 проєктів за участі українських організацій у програмі «Горизонт Європа». На цьому засіданні ми розпочали обговорення щодо залучення ще більше можливостей та кроків для підтримки української дослідницької спільноти, а особливо тим, хто залишився в Україні та прагне допомогти їй відновитися”, - зазначив Андрій Вітренко.

Учасниками від європейської сторони виступили представники директорату з досліджень та інновацій, Об’єднаної дослідницької ради, Європейської інноваційної ради. Від української сторони делегатами виступили Ігор ТАРАНОВ, генеральний директор директорату науки та інновацій та Ольга ПОЛОЦЬКА, виконавчий директор Національного фонду досліджень України. В онлайн-форматі до заходу також долучились представники МОН України, НАН України, Офісу підтримки вченого, НКП програми «Горизонт 2020».

Також під час засідання українська сторона презентувала План відновлення України в частині науки та інновацій, теперішній стан імплементації Угоди, зазначила про наслідки агресії РФ.

Під час засідання сторони визнали збитки, завдані рф. Зокрема, постраждало щонайменше 15% дослідницької інфраструктури, включно з унікальним науковим обладнанням та дослідницькими лабораторіями. Вони підкреслили спільне зобов’язання продовжувати розвивати науково-дослідний потенціал України, інтелектуальні активи та інноваційні можливості як всередині країни, так і за її межами. Ключовим інструментом для цього є програми «Горизонт Європа» та «Євратом». 

Сторони погодилися максимально використати наявні можливості співпраці, зокрема в межах спеціальних заходів підтримки, як-от ERA4Ukraine та ERC4Ukraine, 25 мільйонів євро на стипендії завдяки MSCA4Ukraine, 20 мільйонів євро EIC4Ukraine, а також спеціальні у межах ініціативи Об’єднаної Дослідницької Ради (JRC), Європейського інституту інновацій і технологій (EIT) і Асоціації COST.

Сторони домовились посилювати спільну просвітницьку діяльність та вивчати цільову допомогу, спрямовану на розширення науково-дослідницьких мереж українських організацій, а також покращення їхньої спроможності готувати конкурсні пропозиції. Буде створено офіс Horizon Europe в Україні, а також розглядається можливість надання допомоги в межах науково-дослідної співпраці Східного партнерства.

Крім того, враховуючи статус України як країни-кандидата на вступ до ЄС, обидві сторони погодилися сприяти більшій узгодженості політики, а також швидшій інтеграції України в європейський дослідницький простір, зосереджуючись на конкретних спільних пріоритетах, як-от відкрита наука та ефективні національні дослідницькі системи, а також участь України в Новому європейському порядку денному для інновацій

У межах візиту української делегації до міста Брюссель 17-18 листопада 2022 року було проведено зустрічі з польськими офісами підтримки досліджень та бізнесу в ЄС (NCBR, BSP, CSA) та представниками офісів держав-членів з підтримки участі в програмі «Горизонт Європа» (members of IGLO Association) за підтримки NCBR. 

З метою активізації участі України в ініціативах Асоціації COST (European Cooperation in Science and Technology) українська сторона провела зустріч з представниками Асоціації COST, під час якої обговорили подальші кроки для розвитку ефективної співпраці.

Також відбулась зустріч з представниками Міжнародної європейської інноваційної науково-технічної програми ЕУРЕКА (EUREKA), яка створена для здійснення досліджень та конкурентоспроможних розробок на світовому ринку. Під час зустрічі сторони обговорили результати участі України в ініціативах програми та майбутні перспективи. 

Нагадаємо, Україна вийшла зі складу членів Міжнародного центру наукової та технічної інформації.

Опубліковано

Ірина Д., адміністратор

Поділитись новиною

Новини НКП