«Наука та інновації для відновлення України»: ЮНЕСКО представило План дій підтримки наукової екосистеми України

04/07/2025
news_YUNESKO_Plan_naukovoyi_ekosystemy

Напрямок

ЮНЕСКО

Про захід «Наука та інновації для відновлення України»

Дата проведення: 3 липня 2025 року. Місце проведення: Київ, Україна.

Організатори: ЮНЕСКО у співпраці з Міністерством освіти і науки України (МОН).

Учасники: понад 150 представників наукової спільноти, органів влади, міжнародних організацій, дипломатичного корпусу та бізнесу; представники Посольства Німеччини в Україні, Представництва Європейського Союзу в Україні, Національної академії наук України, Національного фонду досліджень України, Малої академії наук України, Польської академії наук, а також українських і міжнародних освітніх та наукових установ.

Учасники дискусії наголосили на ключових викликах, які стоять перед науковим сектором: збереження й розвиток людського капіталу, стабільне фінансування, інституційна спроможність і розвиток STEM-освіти.

Захід став одним із ключових етапів підготовки до Конференції з відновлення України 2025.

План дій ЮНЕСКО

Під час заходу ЮНЕСКО презентувало власний План дій щодо підтримки наукової екосистеми України (План дій ЮНЕСКО).

Мета: підтримати українську науку в умовах війни та на етапі післявоєнного відновлення.

В комплекс заходів на 2025–2026 роки, які передбачає План дій ЮНЕСКО, включені:

  • посилення наукової інфраструктури;
  • підтримка молодих дослідників / вчених;
  • розвиток міжнародної наукової співпраці;
  • глибша інтеграцію України до Європейського та світового дослідницького простору.

Початок розробки: 2024 рік.

Розробка у співпраці з понад 60 українськими партнерами.

План дій ЮНЕСКО додатково узгоджено з національним Планом дій МОН до 2027 року.

План дій ЮНЕСКО може стати одним з елементів майбутнього Плану дій Міжнародної коаліції з науки та інновацій для України.

Трансформація науки в Україні сьогодні

У своєму зверненні міністр освіти і науки України Оксен Лісовий наголосив, що наука відіграє ключову роль у відновленні держави:

«Сьогодні ми не просто зберігаємо науковий потенціал України, а закладаємо фундамент для її глобальної ролі в майбутньому. Ми впевнені у здатності українських науковців робити вагомий внесок у розвʼязання ключових викликів. І наше завдання — створити для цього умови. Я вдячний міжнародним партнерам за підтримку науки як частини спільної безпеки та зростання. Разом ми формуємо майбутнє — на основі знань, технологій і довіри».

Заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов зазначив, що МОН має й реалізовує власний Стратегічний план змін в науці, але дуже важливо максимально синхронізуватися з міжнародною спільнотою:

«Ми вже впроваджуємо системні зміни: провели атестацію і змінюємо підходи до базового фінансування науки, посилили роль науки в подоланні державних викликів і завдань, створюємо умови для активного розвитку інновацій: правовий режим “Science City”, мережа стартап-шкіл — інкубаторів — акселераторів та інші ініціативи. Спільно з міжнародними партнерами, зокрема ЮНЕСКО, ми можемо рухатися швидше й ефективніше. Дякую команді ЮНЕСКО за увагу до української науки, готовність до синхронізації, спроможність слухати й діяти — у партнерстві, яке базується на довірі».

Голова Представництва ЮНЕСКО в УкраїніК’яра Децці Бардескі відзначила:

«Попри всі виклики, українська наукова спільнота продовжує працювати задля відновлення держави. Через цей План дій ЮНЕСКО має намір підтримувати вчених та їхню діяльність, яка забезпечить сталі результати для всіх українців».

Опубліковано

Ірина Дьогтєва

науковий співробітник сектору адміністрування відділу супроводження та розвитку Національної електронної науково-інформаційної системи, Державна науково-технічна бібліотека України