Консорціум EIFL-Україна: ДНТБ України - національний координатор міжнародної ініціативи EIFL

Напрямок
Консорціум EIFL-Україна
Державна науково-технічна бібліотека України (ДНТБ України) уклала Меморандум про співробітництво з міжнародною організацією Electronic information for Libraries = Електронна інформація для бібліотек (EIFL), відповідно до якого засновано Консорціум EIFL-Україна.
Діяльність EIFL-Україна охоплює напрями (програми):
- Доступ до ліцензованих ресурсів (безкоштовний або пільговий доступ до електронних наукових ресурсів та технологічних інформаційних платформ (продуктів), пільгові умови оплати (скасування або знижка) за обробку статей для публікації у відкритому доступі).
- Авторське право та бібліотеки (реформування національного та міжнародного законодавства про авторське право, підтримка справедливої системи авторського права).
- Відкритий доступ (підтримка політики відкритого доступу (OA), створення та підтримка репозитаріїв та журналів відкритого доступу)
- Публічні бібліотеки (впровадження інноваційних рішень та практик публічних бібліотек для розвитку громад).
Національний координатор: ДНТБ України (відповідальні: Тетяна Ярошенко, Олена Рачинська).
Склад Наглядової ради:
- Оксана Двигун (МОН);
- Алла Жарінова (ДНТБ України);
- Оксана Бруй (Українська бібліотечна асоціація);
- Олексій Васильєв (Асоціація «Інформатіо-Консорціум»);
- Марина Женченко (Київський національний університет імені Тараса Шевченка);
- Олег Шилюк (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича).
Учасники: українські установи, зокрема заклади вищої освіти (ЗВО), наукові установи (НУ), та огранізації.
Перелік учасників (станом на 10.06.2025 р.)
З умовами приєднання можна ознайомитись на сайті ДНТБ України.
Загальні збори учасників Консорціуму EIFL-Україна відбуватимуться щорічно в межах конференції ДНТБ України «Відкрита наука та інновації» (Портал конференцій ДНТБ України по відкритій науці).
Консорціум EIFL-Україна засновано з метою забезпечення доступу українських установ та організацій до інформаційних послуг, які надає EIFL, зокрема ліцензованих е-ресурсів, програм з відкритого доступу, ліцензування, інтелектуальної власності та ін.
Члени Консорціуму мають можливість отримати доступ до ліцензованих електронних ресурсів без оплати або зі значними знижками
Перелік безкоштовних для України ресурсів у 2025 році.
Також EIFL домовився про скасування плати за публікацію (APC) в наукових журналах з боку видавництв та провайдерів наукової інформації (Перелік журналів).
Довідково:
EIFL з 1999 року працює в Україні та сприяє доступу до електронних наукових ресурсів у 38 країнах світу.
2003 - 2025 рр. національним координатором ініціативи була Асоціація «Інформатіо-Консорціум».
Завдяки підтримці EIFL в Україні вже створено понад 120 відкритих репозитаріїв, запроваджено політики відкритого доступу, а також розроблено навчальні курси й MOOC (масові відкриті онлайн-курси) з відкритої науки.
EIFL також підтримує ініціативи з оновлення законодавства щодо авторського права, зокрема приєднання у 2003 році доМарракеського договору про полегшення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору або іншими обмеженнями з причин інвалідності сприймати друковану інформацію до опублікованих творів.
Опубліковано
Ірина Дьогтєва
науковий співробітник сектору адміністрування відділу супроводження та розвитку Національної електронної науково-інформаційної системи, Державна науково-технічна бібліотека України
Новини НКП