ІНТЕРВ'Ю: практичні особливості подання заявки для участі у дослідницьких та інноваційних програмах ЄС.

10/03/2023
news_project

Напрямок

Горизонт Європа

Серія інтерв'ю
щодо
міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва
започаткована
Міністерством освіти і науки України
(відповіді експертів на актуальні питання від аудиторії українських вчених, які прагнуть долучитись до проєктів міжнародних наукових програм, зокрема рамкових програм Європейського Союзу з досліджень та інновацій).


Продовження інтерв'ю ІВАНА ІВАНОВИЧА КУЛЬЧИЦЬКОГО, президента Громадської організації «Агенція Європейських Інновацій» (ГО АЄІ).

Матеріали підготовлено в рамках його діяльності як експерта проєкту “Підвищення поінформованості українських організацій про можливості участі у дослідницьких та інноваційних програмах ЄС”, що виконується ГО АЄІ та фінансується Європейським Союзом (ЄС) та Міжнародним Фондом «Відродження» в межах грантового компонентупроєкту EU4USociety.


З чого варто почати?

Це залежить від того, який досвід має вчений/дослідник у сфері міжнародних проєктів. Але у будь-якому разі доцільно завчасно отримати інформацію про конкурc.

Досвідчені науковці та інноватори слідкують за оголошеннями конкурсів у своїх сферах компетенцій та зацікавлень, беруть участь у різних заходах, підписуються на розсилку релевантних інформаційних ресурсів.

Тим, хто не має досвіду, краще звернутись до міжнародного відділу у своїй установі, поспілкуватись з досвідченими людьми та провести мінімальний інформаційний пошук в Інтернет щодо корисних рекомендацій та методичних матеріалів.

До речі, такі матеріали ми готували і в попередніх своїх проєктах з надання інформаційної підтримки українським організаціям і цього року підготовлено нові матеріали (Питання та відповіді про Програму Горизонт) у поточному проєкті, який підтримано Міжнародним фондом «Відродження» та Європейською Комісією в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

Де можна знайти оголошення про конкурс стосовно окремого напрямку досліджень?

Є сайти окремих програм, але в концентрованому вигляді варто шукати інформацію на Порталі фінансування та тендерів (Funding & Tenders Portal), на якому представлені конкурси різних програм ЄС.

Як подати заявку?

Заявку подає координатор через Портал фінансування та тендерів (Funding & Tenders Portal).

Які вимоги до заявника?

Заявка має відповідати певним формальним вимогам, щоб бути допущеною до змістовної оцінки за критеріями, які вказані в описі конкурсу.

За формальними вимогами для більшості конкурсів Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (Програма «Горизонт Європа») достатньо мінімального консорціуму у складі трьох організацій з різних країн, причому принаймні одна має бути із країни члена ЄС. Україна є асоційованою країною Програми «Горизонт Європа».

Чи можуть подавати заявку українські організації?

Так, без сумніву, українські організації можуть бути координаторами проєктів.

Як знайти партнера для подачі заявки?

Є більше десяти різних напрямків та підходів до пошуку партнерів, починаючи від власних особистих контактів та публікацій, та, завершуючи спеціалізованими порталами і сервісами.

Зазвичай ми рекомендуємо створювати партнерський профіль (або переглядати інші профілі) на Порталі фінансування і тендерів (Funding & Tenders Portal), оскільки там подібна інформація розміщується на сторінці конкретного конкурсу, і це профілі тих організацій, які зацікавлені саме у даній тематиці.

Чи потрібно підтвердження співпраці сторін при подачі заявки на конкурс?

Так, але це здійснюється швидко через Портал фінансування і тендерів (Funding & Tenders Portal). Звичайно, перед цим доцільно напряму поспілкуватись з партнером і узгодити з ним включення його у склад партнерів.

Чи може українська інституція бути координатором проєкта ЄС?

Так. див. вище.

Як вирішуються питання інтелектуальної власності за програмою ЄС?

Шляхом домовленостей та узгодженням конкретного вкладу в результати проєкту.

Які переваги участів програмі ЄС для українських вчених Виможете окрестили?

Перш за все - це вихід на інший рівень впізнаваності та підтвердження кваліфікації на міжнародному рівні.

Зараз є особливою увага Європейської Комісії щодо залучення українських організацій до конкурсів програм ЄС, за цим слідкує широке коло провідних європейських дослідницьких та інноваційних структур. Тому нашим організаціям доцільно проявити більше активності, щоб їх відмітили/зауважили у європейському інформаційному науково-технічному та інноваційному просторі.

Опубліковано

Матеріали інтерв’ю підготовлено: Анна Вікторівна ГАКМАН, професор, координатор Офісу підтримки вченого.

Поділитись новиною

Новини НКП