Міжнародна конференція MetaScience 2025 (Лондон): Україна презентувала досвід реформ у сфері науки

03/07/2025
news_MetaScience_2025_03.07.25

Україна презентувала системні зміни у сфері науки, які вона реалізує попри війну в межах глобальної конференції MetaScience 2025, яка об’єднала провідних науковців, експертів та реформаторів із понад 60 країн світу.

Як зазначив заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов: «Усі реформи, які ми сьогодні втілюємо в українській науці, базуються на даних і цифрових рішеннях. Ми вчимося вимірювати ефективність наукової діяльності й орієнтувати ресурси на найрезультативніші установи та дослідників». В межах виступу було представлено бачення трансформації української науки, ключові кроки реформ та акцентовано стратегічну орієнтацію на використання даних і підвищення ефективності наукової політики.

Серед ключових напрямів реформи виділено:

  • Реакція на виклики війни (понад 100 наукових установ зазнали руйнувань або пошкоджень, приблизно 20% дослідників були змушені залишити країну або змінити професію).
  • Реформа атестації наукових установ (вперше проводиться комплексне оцінювання понад 600 наукових й освітніх інституцій на основі провідних світових систем оцінювання (британська модель Research Excellence Framework (REF)), яке охоплює кількісні (37 критеріїв) та якісні показники (впливи досліджень на економіку, оборону та суспільство).
  • Нова модель фінансування науки (впроваджено формульний підхід до розподілу державного фінансування з уразуванням результатів атестації, обсягу залучених коштів, частки молодих вчених, масштаб установи та якість публікацій).
  • Національна система оцінювання дослідників (розробляється цифрова система оцінювання вчених, що дасть змогу ефективно підтримати до 2 000 провідних дослідників з використанням адресного фінансування).
  • Цифровізація й прозорість (ключові процеси (звітність, конкурси, оцінювання) переведено в єдину цифрову платформу URIS; створено відкриту експертну базу, до якої вже долучилися понад 2 000 українських і 200 іноземних експертів).
  • Боротьба з недоброчесністю в науці (посилення механізмів академічної доброчесності; підписано ліцензійну угоду з компанією Cabells, що надає доступ до провідної бази даних недоброчесних наукових журналів; розроблено новий Порядок формування переліку наукових фахових видань, спрямований на мінімізацію зловживань і підвищення якості українських наукових публікацій).

Також Денис Курбатов анонсував створення Міжнародної коаліції на підтримку української науки, яку буде презентовано на конференції з відновлення України в Італії в липні. Ініціатива реалізується за підтримки Європейської комісії, країн G7, ЮНЕСКО, Світового банку та інших міжнародних партнерів.

Довідково:

MetaScience 2025 — одна з найвпливовіших конференцій у сфері «науки про науку» (science of science), що охоплює теми політики, оцінювання, відкритої науки, інституційного розвитку та інновацій.

Подія відбувалася в Лондоні (Велика Британія), з 30 червня до 2 липня 2025 року.

Опубліковано

Ірина Дьогтєва

науковий співробітник сектору адміністрування відділу супроводження та розвитку Національної електронної науково-інформаційної системи, Державна науково-технічна бібліотека України